Yapay Zekanın Önemi Dijitalde Giderek Artıyor!

Bugüne kadar şirketlerin başarısı insan gücüne dayanırken, çağımızda insan ve makinelerin işbirliğine dayanmaya başladı. Yapay zeka teknolojisi iş hayatına hem verimlilik hem de inovasyon getirdi.

Yapay Zeka Nedir?

Makine ve bilgisayarların insanlara ait olan kavramsal süreçleri çok kısa bir sürede çok az hata payı ile çözebilme olgusudur. Alt yapısında algoritma kullanarak insan gibi düşünebilir, veri görevlerini yerine getirebilir. Birçok firma yapay zeka ile hem gelirini hem de karlılık oranını artırıyor. Bu başarı birkaç farklı faktör ile yapılıyor;

  • Çalışma metotlarını değiştirerek ellerindeki işleri insanlara ve makinalara bölüştürüyor. Otomasyon ve büyümeye duyulan ihtiyaçları dengede tutuyor.
  • Ekiplerini, yeni müşteri deneyimlerini destekliyor; esnek süreçlerle hem temel işi hem de yeni olanı desteklemek için iş gücüne yöneltiyor.
  • Çalışanların geliştirme becerilerine öncelik vererek, teknik yargı ve sosyal becerileri arasındaki dengeyi sağlıyor.
  • Dijital tarafa baktığımız zaman, pazarlamanın yapay zeka ile dönüşümüne şahit olacaksınız.

yapay zeka

Peki dijital yapay zeka teknolojisine dönerken nelere dikkat ediyoruz?

En önemlisi verilerin net olarak toplanması, adlandırılması ileride dönüşüm için önem taşıyor. Elde edilen verilerin toparlanıp geçerli verilerin filtrelenmesi, müşteri merkezli yaklaşım sergiliyor. Büyük veri ve yapay zeka teknolojisi ile birleşerek daha fazla kullanıcının verisinin toplanmasını ve adlandırılmasını sağlıyor.

Müşteri hizmetlerinin büyük yükünü kaldıran chatbot uygulaması, müşteri temsilcisi tek bir kişi ilgilenirken, chatbot uygulaması, birçok kişi ile kesintisiz ilgilenebiliyor. Ayrıca yurtdışında hizmet veren müşteri iseniz farklı dil seçeneği ile müşterinizle kolayca diyaloğa geçebiliyorsunuz. Sonuç olarak; şüphe yok ki yapay zekanın en başarılı kullanıldığı alanlardan biri ‘’ dijital reklamlar’’dır. En iyi deneyimi sağlamak amacı ile Facebook ve Google gibi sektörün devleri de yapay zeka teknolojisini kullanmaktadır. Bu firmalar kişilerin analizini (yaş, cinsiyet, ilgi alanları,lokasyon) yaparak, reklamlarını doğru hedef kitleye gösteriyor. Böylece ROI (yatırım getirisi) daha fazla oluyor. Bütün bu avantajlar ışığında dijital pazarlama alanı gittikçe genişliyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir