Yeni başlayanlar için: E-ticaret SEO nasıl yapılır?

Online alışverişinizi tanıtmanın ve satışları artırmanın en iyi yolu nedir? PPC’ye ve ücretli reklamlara güvenmeden e-ticaret mağazanızdaki organik trafiği nasıl artırabilirsiniz? Cevap tabii ki e-ticaret SEO’dur.  Peki, e-ticaret SEO nasıl yapılır? Bu yazıda, e-ticaret SEO ne demek? neden e-ticaret SEO’ya yatırım yapmanız gerekiyor? gibi soruları yanıtlarken bir çevrimiçi mağaza için arama motoru optimizasyonuna nasıl yaklaşacağınızı anlatmaya çalışacağız. 

E-ticaret SEO nedir?

E-ticaret SEO (veya Mağaza SEO), çevrimiçi mağazalar için arama motoru optimizasyon sürecini tanımlamak amacıyla kullanılan bir terimdir. Basit bir deyişle, bir e-ticaret web sitesine uygulamak için yapılan optimizasyon kurallarını kapsar. 

E-ticaret SEO, SEO’dan farklı mıdır?

E-ticaret SEO ile normal SEO tam olarak aynı şey sayılmaz.  E-ticaret SEO, diğer tüm web sitelerinde geçerli olmayabilir; çevrimiçi mağazalara özgü bazı yönergelerin eklenmesiyle SEO’nun tüm konseptlerini içerir.

Örneğin, bir ticaret dışı web sitesi için, kategori sayfaları SEO açısından çok önemli olmayabilir, ancak bir e-ticaret web sitesi için oldukça önemlidir ve özel dikkat gerektirir. Başka bir fark ise blog sistemidir. Etkin bir blog, e-ticaret web siteleri için SEO yaparken daha farklı bir role sahiptir.

Online mağazalar için e-ticaret SEO faydaları

SEO’nun e-ticaret siteleri için faydaları nelerdir ? Mağaza sahipleri neden SEO’ya yatırım yapmalı? İşte merak edilen bu soruların cevapları…

Arama motorlarına dahil olma

Bir e-ticaret sitesi gerçekte bir çevrimiçi işletme olarak kabul edilir. Bu hobi veya eğlence için yapılmış bir web sitesi değil, zamanla satış yapmak, kâr etmek ve büyümek için gereken bir iştir. Arama motorlarının gün içerisinde e-ticaret ile ilgili milyonlarca soruya cevap verdiğini hesaba katarsak mağaza SEO’nun ne kadar önemli olduğunu tahmin etmek kolaylaşır. 

Doğrudan ebay veya Amazon’a gitmenin yanı sıra, günde binlerce insan satın almak istedikleri bir ürünü bulmak için arama motorlarını ve çoğunlukla da Google’ı kullanıyor. E-ticaret SEO, arama motorlarına dahil olmanıza ve trafikten payınıza düşeni almanıza yardımcı olur.

e-ticaret seo

Önemli anahtar kelimeler için yüksek sıralama elde edin

Arama motorlarından trafik almak ilk adımdır ancak yeterli değildir. Asıl önemli olan şey, hedeflenmiş trafiktir.  Hedefli organik trafik, tam olarak ne istediğini bilen kullanıcılardan gelir. Bu kullanıcılar net bir niyete sahiptir ve arama kutusuna bir sorgu yazdıklarında bu amacı ifade ederler.

Örneğin, bir kullanıcı arama kutusuna “hd suya dayanıklı video kamera satın al” yazdığında net bir amacı vardır ve video kameraları satan bir e-ticaret siteniz varsa, büyük olasılıkla dönüştürülecek bir kullanıcı türüyle karşı karşıyasınız demektir.

E-ticaret SEO çalışmalarınızda daha yüksek derecelere ulaşmanızı ve işinizde fark yaratabilmenizi sağlayan uzun kuyruk anahtar kelimeleri tespit edip optimize edebilirsiniz.

SEO uzun ömürlü çevrimiçi iş kurmanın tek yolu

Zaten bir çevrimiçi mağazanız varsa, web sitenize anında trafik çekmenin birkaç yolu olduğunu bilmelisiniz.

Google Adwords trafiği hızlandırmanın en popüler ve etkili yollarından biridir, ardından Facebook ve diğer sosyal ağlar gelir. Ancak bu yöntemlerle ilgili en önemli sorun, reklam için para ödemeyi bıraktığınızda trafik ve satışların düşmesidir. SEO ile durum böyle olmaz. İyi tasarlanmış bir SEO stratejisi web sitenize aylarca ve hatta yıllar boyunca trafik getirir.

SEO çalışmaları uzun süreli bir kampanya olsa da başka bir pazarlama tekniği ile karşılaştırıldığında uzun vadede yüksek yatırım getirisi fırsatı doğurur ve sonuçlar uzun süre kalıcıdır. Bu nedenle, yalnızca ücretli reklamlara güvenmeden kendi başına trafik oluşturacak bir işletme oluşturmak istiyorsanız, SEO sizin için en avantajlı yoldur. 

SEO kullanıcı dostu bir web sitesi oluşturmanıza yardımcı olur

SEO kavramlarının çoğu, kullanılabilirlik yani hem arama motorlarına hem de kullanıcılara dost web sitelerini nasıl oluşturabileceğinizle ilgilidir.

Web sitenizi optimize etmenize yardımcı olmak için SEO prensiplerini benimsemeye veya bir SEO danışmanı işe almaya karar verdiğinizde, sonuç itibarıyla kullanımı kolay ve arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alan bir web sitesi ortaya çıkarılacaktır. 

SEO, dönüşüm oranınızı artırmanıza yardımcı olur

Doğru trafik türünü elde etmenize yardımcı olmasının yanı sıra, SEO, dönüşüm oranınızı, yani satışlarınızı nasıl artıracağınız konusunda size rehberlik eder. Dönüşüm optimizasyonu zaman alan ve çok fazla A/B testi gerektiren bir işlemdir ancak SEO prensipleri tarafından yönlendirilir.

e-ticaret seo nasıl yapılır

E-Ticaret SEO nasıl yapılır?

Bir çevrimiçi mağazayı optimize etmenin en iyi yolu, yapılandırılmış bir yaklaşımı takip etmektir. Bu, SEO’nun tüm yönlerini kapsayacak bir planın olması gerektiği anlamına gelir.

Daha açık olmak gerekirse, kontrol etmeniz ve optimize etmeniz gerekenlerin listesini sizler için hazırladık…

Adım 1: Teknik SEO’yu gözden geçirin

Teknik SEO her zaman bir web sitesi incelemesi yaparken veya bir SEO denetimi gerçekleştirirken ilk adım olmalıdır. Teknik SEO, arama motorlarının mağazanızda herhangi bir sorun olmadan gezinmesini ve dizin oluşturmasını sağlar.

Teknik SEO ile ilgili en önemli görevler:

-Google Arama Konsolu ayarlarının optimizasyonu

-XML Site Haritası optimizasyonu

-Robots.txt için doğru ayarlar

-SEO dostu URL’ler ve uygun kalıcı bağlantı yapısı

-Sayfa hızı optimizasyonları

Teknik SEO hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız! 

Adım 2: Anahtar kelime araştırmalarını gerçekleştirin

Teknik SEO’yu halletmenizin ardından bir sonraki adımınız anahtar kelime araştırmasıdır. Anahtar kelime araştırması, her türlü web sitesi için önemlidir, ancak e-ticaret web siteleri için daha da önemlidir. Yanlış anahtar kelimeleri hedeflerseniz, trafik alırsınız ancak satış yapmazsınız.

Anahtar kelime araştırmasından elde edilen sonuçlar, mağazanızın yapısını tanımlar ve ana sayfanızı, kategori sayfalarınızı ve ürün sayfalarınızı optimize etmek için size yeterli veriyi sağlar.

Anahtar kelime araştırmaları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız! 

Adım 3: Mağazanızın yapısını optimize edin

E-ticaret web sitelerinin optimize edilmiş bir yapıya sahip olmaları gerekir. Kullanımı çok kolay, basit ve SEO dostu olmak zorundadır. Alında durum çok basittir. Web siteniz optimize edilmezse satış yapamazsınız. 

Mağazanız için en iyi yapı nedir? Bazı standart kurallara uymanın yanı sıra (hiyerarşik bir yapıya sahip olmak gibi), anahtar kelime araştırması, mağazanızı nasıl yapılandıracağınız gibi konularda çalışmalar yapmanız ya da bu işin uzmanlarından destek almanız gerekir. 

Zaten bir mağazanız var ve çalışıyorsa, biraz trafik alıyorsunuz ancak satış yapmıyorsunuz, sitenizin yapısını anahtar kelime araştırmasının sonuçlarına göre incelemeye ve optimize etmeye değer olabilir.

Adım 4: Anasayfa SEO

Mağazanızın ana sayfasını optimize etmek, blogunuzun ana sayfasını optimize etmekten farklıdır.

Bir e-ticaret web sitesinin ana sayfasında oynayacak çok fazla rol var. Çok dönüşümlü bir açılış sayfası olmalı, ancak aynı zamanda kullanıcılara bilgi vermeli ve kullanıcı odaklı olmalıdır.

Anasayfa SEO ayarları nasıl yapılır? Ayrıntılı bilgi için tıklayınız!

Adım 5: Kategori sayfalarınızı optimize edin

Bir e-ticaret web sitesinin çok sayıda kategori sayfasına sahip olması normaldir. Çoğu web sitesi için kategori sayfaları SEO amaçlı değildir, ancak çevrimiçi mağazalarda durum böyle olmaz. Kategori sayfaları navigasyon için gereklidir ve SEO açısından çok değerlidir.

Kategori sayfalarının optimizasyonu hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız!

Adım 6: Ürün sayfası optimizasyonu

Ürün sayfaları, e-ticaret web siteleri için en önemli sayfalardır ve hem arama motorları hem de kullanıcılar için optimize edilmelidir.

Ürün sayfası optimizasyonu, özellikle İnternet’teki diğer web sitelerinde de mevcut olan ürünleri satıyorsanız zor olabilir. Ancak ürün sayfası optimizasyonu trafik çekmek ve satışlarınızın artması açısından oldukça önemlidir. O nedenle bu konuyla ilgili çalışmalarınızı dikkatle yapmakta fayda var. 

Adım 7: Sepet ve ödeme sayfası optimizasyonu

E-ticaret SEO ile daha iyi bir web sitesi oluşturabilmeniz için alışveriş sepetinizi ve ödeme sayfalarınızı optimize etmeniz gerekir.

Farklı mağaza türlerinin kullanıcıları sepete ve ödeme sayfalarına götürmesi çok yaygındır, ancak bunların yalnızca küçük bir yüzdesi gerçekten dönüştürülür. Alışveriş sepeti ve ödeme sayfası optimizasyonu zor değildir, bir kez doğru yaptığınızda, bunu unutabilir ve mağazanızın daha fazla dikkat gerektiren diğer alanlarına konsantre olabilirsiniz.

e-ticaret seo ne demek

Adım 8: Raporlama

Bir çevrimiçi mağazayı ilk kez optimize ettiğinizde bu işlemleri, en iyi standartlara ve uygulamalara dayanarak yaparsınız.

Teknik SEO üzerinde çalışıyor, anahtar kelime araştırması yapıyor ve mağazanızın yapısını ve sayfalarını optimize ediyorsunuz. Daha sonra ne yapılması gerektiğine karar vermek için, uygun şekilde yapılandırılmış bir raporlama sistemine sahip olmanız gerekir.

İyi bir raporlama sistemi, satış takibinin yanı sıra, kullanıcı davranışlarını da izler. Kullanıcı davranışını analiz etmek, size SEO optimizasyon işleminiz için sonraki adımları gösterir.

Adım 9: Bloglama

E-ticaret web sitesinin mutlaka bir bloga sahip olması gerekir. E-ticaret amacıyla blog oluşturma, genel trafik için blog oluşturma ile tam olarak aynı değildir.

Bloglarınızda nelerin yazılacağına ve hangi anahtar kelimelerin hedefleneceğine karar vermeden önce izlenecek bazı kurallar vadır.

Adım 10: E-Ticaret için link oluşturma

Çok iyi dönüşüm sağlayan bir web siteniz olduğunda, siteye yüksek hacimli trafik almanız ve satış yapmanız gerekir.

Yukarıda açıklananlar gibi SEO teknikleri , iyi bir sıralamada optimize edilmiş bir siteye sahip olmanıza yardımcı olacaktır. Sayfalarınızı en üst sıralara çıkarmak için sayfa dışı iyi SEO’ya da ihtiyacınız vardır ve bağlantı kurma -yani backlink- uzman olmanız gereken sayfa dışı SEO görevlerinden biridir.

Sayfa dışı SEO hakkında detaylı bilgi için tıklayınız!

Adım 11: Mağazanızın pazarlanması

SEO’nun yanı sıra, doğrudan SEO ile ilgili olmasa da SEO çabalarınızı ve e-ticaret web sitenizin başarısını dolaylı olarak etkileyebilecek bir dizi başka yöntem bulunur.

Sosyal medya pazarlaması, Facebook pazarlaması ve yeniden hedefleme, e-posta pazarlaması gibi şeyler SEO ile birlikte  iyi çalışabilir ve iş hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir. Bu yöntemlerle daha geniş kitlelere ulaşarak dönüşüm oranlarınızı artırabilirsiniz. 

Sonuç

E-ticaret SEO tüm çevrimiçi dükkar için bir zorunluluktur. İyi optimize edilmiş bir dükkan arama motorlarında daha üst sıralarda yer alacak ve bu durum, daha fazla trafik ve satış anlamına gelecektir.

Normal SEO ile mağaza SEO’ları arasındaki fark, ikincisinin e-ticaret web siteleri için geçerli olan belirli önerileri içermesidir. AdWords veya diğer PPC platformları üzerinden satış yapıyor olsanız bile aylık bütçenizin bir kısmını e-ticaret SEO’ya harcamak, işletmeniz için yapabileceğiniz en iyi yatırımdır.

Dükkanınızı arama motorları için optimize etmenin en iyi yolu, yapılandırılmış bir yaklaşımı takip etmektir. Önemli olan hiçbir şeyi kaçırmamanız için atmanız gereken adımları yukarıda belirttik. SEO ile ilgili daha detaylı bilgi almak için blog sayfamızı ziyaret edebilir; uzmanlığımızdan faydalanmak isterseniz hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Etiketler

İlgili Makaleler